Náměstí Omonoia v Athénách

Athény jsou obrovské pulsující velkoměsto, které čítá něco přes tři milionů obyvatel. Takové rušné velkoměsto má samozřejmě také hodně náměstí, které se řecky řeknou: Plateía. Mezi nejznámější athénské náměstí patří náměstí Omonoia.

Náměstí Omonoia je náměstím svornosti, které se nachází ve stejnojmenné čtvrti. Je po náměstí Syntagma druhým největším centrem celých Athén, takže se připravte na pořádný hluk a chaos. Kolem náměstí totiž proudí denně stovky automobilů, autobusů a motorek. Nedivte se, náměstí je křižovatkou šesti velkých ulic.

Náměstí je opravdu je velmi hlučné, přesto je uprostřed náměstí fontána a kolem fontány jsou rozmístěny lavičky. Jinak náměstí neoplývá ničím mimořádným a zvláštním, kolem náměstí je celá řada kiosků a malých krámků s občerstvením. Život zde pulsuje až do pozdních nočních hodin, neboť v sousedních ulicích je velké množství malých kin, které promítají erotické filmy.

Tohle náměstí svornosti velmi těžce utrpělo na své kráse především ve 20.století. Ještě před sto lety vypadalo úplně jinak. Před sto lety to bylo milé a pěkné srdce celých Athén. Ve zdejších elegantních a slušivých grandhotelech, restauracích a kavárnách pulsoval veškerý život Athén. Pak ale přijely demoliční vozy a vše bylo jinak. Náměstí se dlouho upravovalo, některé domy byly strženy, rovněž v důsledku výstavby metra. V posledních letech se situace hodně zlepšila. Zrestaurovalo se několik domů, zavedlo se pěkné pouliční osvětlení, což vrátilo náměstí jeho dřívější půvab a šarm.

Z mnohých kaváren na náměstí Omonoia lze doporučit návštěvu tradiční kavárny Café Neon, kterou zvěčnil i známý řecký malíř Tsaroúchis. Kavárna je otevřena od 8 hodin rána do 2 hodin v noci. Pokud si v této pěkné kavárně vypijete v klidu šálek kávy, doporučuji pak přejít náměstí, odbočit do ulice Athinas a naskytne se vám krásný a úchvatný pohled na athénskou Akropoli.

Dalším zajímavým tipem je návštěva Národního archeologického muzea, které se nachází nedaleko náměstí Omonoia. Tohle velké muzeum patří k nejvýznamnějším archeologickým muzeím na světě. Ve svých útrobách skrývá velkou a vzácnou sbírku mykénského umění, antického sochařství a vázového malířství. Všichni milovníci starověké antiky by toto muzeum neměli minout.

K náměstí Omonoia se dostane trolejbusy číslo 9 a 1 nebo metrem, stanice metra se jmenuje Plateia Omonoias. Nedoporučuji navštívit náměstí v nočních hodinách, neboť po ulici potkáte řadu nelegálních přistěhovalců, kteří se v této čtvrti nacházejí a pouličně prodávají falešné značkové oblečení a další zboží.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist