Náměstí Syntagma

Ústavní náměstí neboli náměstí Syntagma se nachází v samém centru Athén. Obdélníkovému náměstí o rozměrech 130 x 220 metrů dominuje budova řeckého parlamentu. Náměstí získalo své jméno na počest ústavy, kterou zde byl nucen vyhlásit král Otto řecký 3. září 1843 po úspěšném vojenské povstání.

Na náměstí je spousta zeleně. Uprostřed je ale cesta, která vede přímo přes celé náměstí, a je jakoby pomyslným pokračování ulice Ermou až přímo k parlamentu.

Náměstí je lemováno ulicemi Vassileos Georgiou ze severu, Othonos ulicí na jihu, Filellinon ulicí na západě a Amalias Avenue na východě.

Náměstí Syntagma je také důležitou křižovatkou městské dopravy. Nachází se zde například i známá stanice metra (kříží se zde linky 2 a 3). Zajímavé jsou archeologické vykopávky vystavené přímo ve stanici.

Náměstí se také nachází v blízkosti mnoha z nejstarších a nejznámějších aténských čtvrtích, památek a turistických atrakcí. Akropole je odtud vzdálena jen asi 1 kilometr. V západním rohu náměstí také začíná ulice Stadiou, která spojuje náměstí Syntagma s druhým nejvýznamnějším náměstím dnešním Athén a to náměstím Omonia.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist