Akademie v Athénách

Athénská akademie navazuje na tradici platónovské akademie, tedy jedné z prvních škol, která se stala inspirací pro evropský vzdělávací systém. Moderní Athénská akademie jde samozřejmě s dobou a dnes se tedy jedná o akademie věd a také o nejvyšší výzkumné zařízení v zemi. Samotná akademii byla založena v roce 1926 a spadá pod dohled ministerstva školství.

To co je však na této instituci asi nejzajímavější, je majestátný palác v centru Athén. Budova stojí zhruba uprostřed cesty mezi náměstími Omonoia a Syntagma mezi rušnými ulicemi Panepistimiou a Akadimias. Budovu navrhl dánský architekt Theophil Hansen v neoklasicistním stylu.

Hansen navrhl i dvě okolní budovy, které spolu dohromady tvoří takzvanou „trilogii. Jedná o univerzitu a Národní knihovnu. To se psal rok 1859. Stavbu se ale podařilo dokončit až v roce 1885. Velkou zásluhu na tom měl především mecenáš a diplomat Simon Sinas. Slavnostní otevření se konalo dne 20. března 1887 a budova na počest svého donora dostala jméno „Sinaean akademie“.

V té době ještě nebyla založena samotná akademie a tak zde od roku 1890 bylo numismatické muzeum, od roku 1914 Byzantské muzeum a následně ještě státní archiv.

Slavný den založení akademie přišel 24. března 1926. Dnes zde sídlí 12 výzkumných center, 10 výzkumných kanceláří a centrální knihovna.

Jedna odpověď

  1. Markéta 26. října 2014 v 12:19 #

    Tyto články se vám vážně povedli vytvořit jsou vážně dobré na referáty a presentace na základní školy !!!!!!!!!!!! 😀

    😛 Markéta =)

Okomentovat článek

TOPlist