Hephaestův chrám

Hephaestův chrám (Temple of Hephaestus) nebo také Hephaisteion je nejzachovalejší starověký řecký chrám v Athénách. Chrám je skutečně téměř v originálním stavu, což se rozhodně nedá říci například o polorozpadlém chrámu Parthenón na nedaleké Akropoli. Hephaestův chrám se nachází na severo-západní straně Athénské agory na vrcholu kopce Agoraios Kolonos.

Důvodem zachovalosti chrámu je to, že od 7. století až do roku 1834 sloužil jako řecký ortodoxní kostel svatého George Akamatese.

Stavba chrámu začala v roce 449 př.nl a trvala přes 30 let. Oficiální otevření se uskutečnilo 416 – 415 před Kristem. Stavba byla postavena v dórském peripteralském stylu a dodnes se dochovala velmi blízká své původní podobě. Na chrám byl použit mramor z nedaleké hory Mt. Penteli.

Rozměry chrámu jsou 13.708 metrů od severu k jihu a 31.776 metrů od východu k západu, na kratší straně je šest sloupů a na delší třináct sloupů (přičemž čtyři rohové sloupy počítáme dvakrát).

Chrám je opravdu zajímavou památkou, kterou se vyplatí navštívit. Vlastně je to taková třešnička na dortu, to nejlepší ze starověké Athénské agory, takže určitě nebudete muset dlouho váhat.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist