Panathénský stadion nejstarší sportovní svatostánek

Panathinaiko nebo také Panathénský stadion sportovně kulturní stadion, který se nachází v centru Athén pod Akropolí. Je to mohutná stavba z ušlechtilého mramoru. Základy stadionu byly položeny již roku 566 př.n.l. Počátky stavby jsou prý ale ještě daleko starší. Původně byla většina částí dřevěná. Zásluhou spartského zákonodárce Lykúrga byl Panathinaiko roku 329 př.n.l. přestaven právě s použitím mramoru.

Ve starověku byl stadion využíván k tzv. panathéhajím, podle kterých byl také pojmenován. Jednalo se o kulturně sportovní slavnosti probíhající v červenci a srpnu při kterých se uctívala bohyně Pallas Athéna. Od jejíhož jména je odvozen nejenom název stadionu, ale i celého města.

Panathinaiko má úctyhodnou kapacitu. Už roku 140 našeho letopočtu činila 50. tisíc lidí. Později v roce 1896 byla navýšena na dokonce 80. tisíc lidí. Při posledních úpravách však byla opět snížena na 45. tisíc z důvodu zvýšení pohodlí návštěvníků.

S těmi to čísly úzce souvisí i pořádání Olympijských her. Konaly se zde ty první novodobé roku 1896 a pak následně první olympijské hry nového milénia roku 2004. Atletický ovál Panathinaika se stal místem zakončení některých disciplín, včetně královské disciplíny maratonu. Konaly se zde také kompletní soutěže v lukostřelbě.

Stadion má pro Řeky i velký kulturní význam a jeho obrázek je vyobrazen i na řecké pamětní euro minci.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist