Prezidentský palác v Athénách

Prezidentský palác (Presidential Mansion) je oficiálním sídlem prezidenta v Řecké republiky. Dříve sloužil také jako královský palác a to až do zrušení monarchie po referendu v roce 1974. Zámek je postaven v neoklasicistním stylu a jeho architektem se stal Ernst Ziller. Ziller byl jedním z nejvýznamnějších architektů své doby a jen v Řecku bylo podle jeho návrhů postaveno na 700 budov.

Palác se nachází v samém centru Athén jen kousek na východ od Akropole. Palác tvoří pomyslný trojúhelník nejvýznamnějších budov dnešní řecké státnosti a to společně s Helénským parlamentem a palácem Zappeion.

Rozhodnutí o stavbě paláce padlo roku 1868 a má ho na svědomí král George I. Ten chtěl nový palác, který by mohl sloužit jako pohodlný dům pro jeho rodinu a zejména pro svého syna Constantina, který si později vzal Sofii Pruskou a stal se řeckým králem. Stavba paláce ale započala až roku 1891 a byla dokončena roku 1897.

Milujete cestování?

Zkuste mrknout na nový magazín Hotelove.cz. Poradí nejenom s vběrem ubytování.

V roce 1909 došlo k tomu, že vyhořel královský palác na náměstí Syntagma (dnes slouží jako parlament). Královská rodina tedy ze svého rodinného domu učinila oficiální sídlo. A tak tomu zůstalo i nadále, když Constantin nastoupil roku 1913 na trůn.

Budova paláce však v roce 1924 změnila uživatele, když byla svržena monarchie a vyhlášena republika. Palác pak sloužil jako prezidentský zámek a to až do roku 1935, kdy byla opět obnovena monarchie a král se vrátil. V roku 1974 však byla po sedmileté vojenské diktatuře obnovena demokracie a sní opět definitivně zavržena monarchie. Od té doby palác slouží jako oficiální sídlo prezidenta.

Kolem prezidentského paláce se rozkládají na ploše asi 25.000 metrů čtverečních (něco přes 6 ha) nádherné zahrady. Tento park představuje doslova zelený ráj v centru Atén.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist