Řecký parlament

Stejně jako my je i Řecko parlamentní republika. Parlament se nachází v nádherném paláci v centru města. Konkrétně v severním rohu Královských zahrad (Národních Athénských zahrad – se Zappeionem). A na křižovatce dvou velmi rušných ulic – Leoforos Vasilissis Sofias a Leoforos Vasilissis Amalias. Hned na proti parlamentu se pak nachází důležité náměstí Syntagma (což se dá do češtiny volně přeložit jako „Ústavní náměstí“).

Teď když už víme, kde parlament leží si pojďme říci něco o něm samotném. Řecko má v současnosti jednokomorový parlamentní systém s 300 poslanci volenými na čtyři roky. Zajímavé je, že tomu tak vždy nebylo a mezi roky 1844-1863 a 1927-1935 fungoval i senát. Důležité je i postavení mluvčího parlamentu, který není volen na žádné specifikované období, ale obvykle se jedná o velmi váženého politika, který se těší velké úctě.

Součastný řecký parlament funguje od roku 1843 od tzv. 3. revoluce. V té době byla také dokončena součastná budova starého paláce. Jedná se o neoklasicistní tři-podlažní budovu navrženou Friedrichem von Gärtnerem. I když nutno dodat, že původně měla sloužit pro Řecké monarchy a ne zástupce lidu. Až s podivem proto je, že zde členové královské rodiny nadále pobývali společně s parlamentem až do roku 1924, kdy byla monarchie definitivně zrušena.

Budova v roce 1909 vyhořela a byla velmi zdlouhavě rekonstruována. Po té sloužila různým účelům a parlament se do ní definitivně vrátil až roku 1935. Řecký parlament má žlutou fasádu s bílými prvky z mramoru a vevnitř pak doplněné zlatem a malbami. Hlavní zasedací sál se nachází v přízemí. Před parlamentem se můžete kouknout na efektivní střídání stráží třeba před hrobem neznámého vojína, který pečlivě hlídají.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist