Ruiny chrámu boha Dia

Diův chrám takzvaný Olympieion představuje pozůstatky jednoho z kdysi nejmonumentálnějších chrámů Athén. Nachází se v centru města asi půl kilometru východně od Akropole. Do dnešních dnů se moc nezachovalo a na rozdíl třeba od akropole se ruiny nechávají v původním stavu. Obdélník o rozměrech 120 x 40 metrů s mohutnými sloupy, které zbyly především v jednom z rohů, tak jen dávají tušit o dřívější velkoleposti tohoto chrámu věnovaného samotnému vládci Olympských bohů.

Co se týká historie, tak ta sahá až do období 6. stol. př.n.l. za vlády takzvaným Athénských tyranů. Ti si přáli vybudovat největší chrám v Řecku jehož prostřednictvím by se sami stali nesmrtelní. Vzhledem k náročnosti celé stavby, se ale dílo vleklo a uvádí se, že Diův chrám byl dokončen až 638 let po začátku stavby za vlády Římského císaře Hadriana.

Od té doby už byly osudy chrámu ve směs nahnuté. Ve středověku sloužil v podstatě jen jako dostupný zdroj stavebních hmot pro kostely nebo mešity. Když v roce 1436 navštívil cestovatel Cyriacus z Ancona Athény uvádí, že našel stát už jen 21 z původních 104 sloupů. Dnes jich stojí dokonce už jenom 15. s tím, že ten šestnáctý leží na zemi, kam spadl při prudké bouři v roce 1852. Nicméně i tak se jedná o místo, které byste rozhodně neměli opomenout. Diův chrám představuje zbytky pravého antického chrámu bez příkras, tak jak mají být.

4 Komentáře

 1. Vláďa 18. prosince 2013 v 13:36 #

  Neprzněte češtinu jako ostatní, opravte si v textu (a v popisku fotografie):

  Ruiny chrámu boha Zeuse“ správně „Ruiny chrámu boha Dia“
  „Zeusův“ -> Diův

  (Zeus – je jen první pád…)

  Díky Vláďa

 2. Lenka 4. března 2015 v 22:12 #

  Dobrý den, prosím opravte tu chybu již v názvu článku. Zeus se skloňuje, takže by mělo být napsáno „Ruiny chrámu boha Dia“. Vidím, že jeden odkaz na tuto chybu zde již byl, tak to prosím opravte.
  Děkuji

 3. Poseidon 28. července 2017 v 17:58 #

  Kdepak, podle mě je to správně Zeusovův nebo Zeusovovo.

 4. Máňa 19. května 2020 v 12:53 #

  Koukám, že první poznámka z r. 2013 a pořád neopraveno? Asi autor článek napíše, jen aby něco napsal a dál se nezajímá. Tak proč otevírat pod článkem diskusi? Zní to fakt hrozně… Zeusův.. brrr:(
  Plus poznámka k předešlému článku – Parthenon a Pantheon není to stejné! V článku používáte oba názvy pro jednu stavbu, ale přitom se jedná o dvě různé věci. Ještě se na to podívejte. Takové chyby hodně snižují kvalitu vašeho webu 🙁

Okomentovat článek

TOPlist