Slovíčka která je dobré znát Kafeneío, Plateía, Siesta

Tři slovíčka v nadpisu tohoto článku: Kafeneío, Plateía a Siesta je opravdu dobré znát, protože se dotýkají každodenního života běžného Řeka a tím pádem i turistů. dalo by se říci, že tyto pojmy jsou i součástí řecké kultury a národní identity.

Kafeneío – Jak by se podle názvu mohlo zdát mohli by se jednat o kavárnu. Což je sice částečně pravda, ale rozhodně se nenechte zmýlit dojmem z našich kaváren. Řecká Kafeneío má totiž blíže k české hospůdce. Stejně jako u nás tedy nemůže chybět ani v té nejmenší vesničce. Schází se zde místní štamgasti, kteří popíjejí pálenku ouzo a k tomu pojídají mezédes. Živě se zde diskutuje o politice i běžných problémech a ke všemu ještě hraje távli nebo karty. Zajímavé je, že ačkoliv sem ženy mohou, tak sem obvykle nechodí a raději se starají o teplo domácího krbu.

Plateía – Je jiný výraz pro náměstí. Stejně jako u nás bývá obvykle umístěno ve středu města u přímořských měst pak blízko přístavu. Plateía je centrum společenského života, kde se odehrává mnoho společenských setkání a také kulturních akcí. V létě o turistickou sezonu se zde mohou odehrávat folklorní akce, hody, přehlídky, hudební či divadelní představení, sportovní exhibice a plno dalších programů na které si jen vzpomenete. Co se týká inventáře Plateía tak se moc neliší od našich náměstí. Obvykle jsou zde nějaké lavičky, fontánka nebo pomník nějaká zeleň. Samozřejmě nemůže chybět ani kostel a se zvětšující se velikostí města také obchody a kavárničky.

Sieasta – Je asi nejznámější pojem. Jedná se o dobu klidu po obědě a v odpoledních hodinách, který by se měl věnovat odpočinku. Státní zaměstnanci mají tento klid v letních měsících dokonce stanovený zákonem a tak se obvykle mezi 14:30 a 17:00 hodinou nepracuje. Tento klid dodržuje i mnoho živnostníků. Služby které jsou tu ale bezprostředně pro turisty obvykle nezavírají nebo na mnohem kratší dobu. I tak ale patří k dobrému koloritu místní během těchto hodin nijak zvlášť nevyrušovat. Na druhou stranu totiž hodně Řeků pak pracuje až pozdě do noci.

Doufám, že jsme vám tyto základní pojmy dobře vysvětlili a až budete v Řecku – Athénách na dovolené, tak se díky nám už nedopustíte žádného fopa.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist